Forum oniromantie

Participa si tu la discutie Avem 594 de subiecte si 1641 postari foarte interesante.

Cautare forum


Daniel Doru

Daniel DoruArad, Arad

Salut, va scriu pentru ca nu am gasit un raspuns concret despre ce am visat. Totul incepea in timp ce urma sa ma pun in pat si sa adorm, constient fiind ca nu dorm ma uitam la televizor schimbam pe canale aleator iar la un momentdat am ajuns la antena1, era reluare la Acces direct insa foarte important in loc sa aud vocea Simonei auzeam comentariul de la un meci sportiv, socat fiind am dat sa caut acel meci sportiv si l'am gasit.Era exact aceeias voce, vreau sa va spun ca am ramas inmarmurit. Ca sa constat defapt ca eu dormeam. Incercam sa ma trezesc cumva dar nu reuseam, apoi ca prin minune am reusit sa imi deschid un ochi, repet un singur ochi.Si televizorul era deschis pe antena 1, exact aceeias poveste cu, comentariul sportiv. Am zis ca ma ridic din pat dar nu puteam sub nici o forma ceva ma tinea ma simteam paralizat doar ochii mi puteam misca. Cu coada ochiului tot vedeam o umbra destul de mare care cand incercam sa o privesc mai bine disparea, forta aceea era din ce in ce mai puternica. La un momentdat din rasputeri am reusit sa ma arunc jos din pat, am picat ca o leguma si foarte interesant m'am trezit. Am dat sa plec la baie sa ma spal putin pe fata si in timp ce mergeam spre baie a inceput din nou. Mergeam si dintr'o data vedeam totul in reluare adica la o viteza a melcului, nu stiu sa explic acest fenomen este foarte ciudat. Din rasputeri am ajuns la baie intr'un final, iar totul era intuneric vedeam asa un gri adaptat intunericului cat sa pot pasii. Am dat drumul la apa, am bagat mainile sub apa si mi'am dat pe fata cu apa.. nu se intampla nimic, asteptam cu nerabdare sa ma ud pe fata, era absolut infricosator eram ca o energie, un suflet fara corp.Dupa cca 1 min de asteptare simt cum ma lovesc 2-3 stropi de apa, ma enervasem de'a dreptu nu puteam sa ma spal pe fata, am zis ca mai incerc odata si tot asa 2-3 stropi maxim. Am ridicat capul si mam uitat in oglinda si nu era nimeni ma miscam sus jos ca un copil si nu puteam sa ma vad in oglinda ca si cum as fi fost invizibil. Am spus ca ma duc inapoi in pat, cand dau sa plec incepe din nou acea stare de paralizie, ma loveam de toti pereti picam pe jos eram groaznic. Intr'un final ajung in pat si zic "Doamne ajuta". Ma culc inapoi, ma trezesc iar cu aceeias poveste, paralizie si umbra aceea.Pic iar din pat si ma gandesc ca asa ceva nu se poate intampla, am inceput sa ma rog sa imi fac cruci in cerul gurii si a disparut.Speriat dar in acelasi timp fericit mi'am spus hai sa ma uit in oglinda, ( in camera am o oglinda destul de mare ) ma uit in ea dar nimic, nimeni nu era incep din nou sa ma inspaimant parca tot mai tare. Usa de la camera era inchisa si aud niste batai in usa, n'am deschis usa pentru ca nu puteam sa ma ridic, stateam si ma uitam la ea si ma asteptam la ce era mai rau. Dintr'o data usa se deschide dar nu mai mult de 5 Cm iar prin aceea crapatura foarte ciudat se strecoara un om/baiat cu o sapca alba si statea langa usa lipit de perete si radea foarte malefic.Si l'am intrebat Ce vrea? In momentu ala a inceput sa rada si mai tare, baga'se frica in mine din ce in ce mai tare cu cat radea. Sa oprit si a inceput sa faca un pas inspre mine ( Mic ) apoi un altu si tot asa. Sa repezit la mine in 2 secunde a ajuns peste mine, plutea de'a dreptu si radea eu eram in aceeias stare de paralizie iar nu puteam face nimic. Si totul a disparut dintr'o data si mam trezit, in adevaratul sens al cuvantului. Ca sa realizez ca eu defapt de fiecare data cand mam trezit si mam pus inapoi la somn dormeam defapt.Vreau sa precizez foarte clar ca puteam sa citesc sau puteam sa pun mana, se simtea foarte clar materialul, am reusit si sa memorez ce scria pe o sticluta ca urmare cand mam trezit sa ma duc sa constat ca era exact aceelas lucru. Mi sa intamplat asta de vreo 4-5 ori, ori ca eram la mine ori la prietena mea ori la maicamea, nu avea importanta spatiul era unde dormeam si acolo se intampla. Daca e cineva in masura sa ma ajute sa inteleg ce se intampla as fi foarte recunoscator. O zi buna !


Citeaza mesajul

Aalinna Kent

Aalinna KentLocatie necunoscuta

Inteleg perfect genul asta de vis,cred ca l.amvisat si eu...am visat cevain genul,adica am visat o secventa a realitatii,parandumi.se foarte real. Nu as putea sa.ti spun ce inseamna


Citeaza mesajul

Monster Stephanie

Monster StephanieLocatie necunoscuta

:) Visul acela care l-ai avut tu se numeste cosmar lucid. Esti constient ca visezi si mai mult de atat, cel putin unul din cele 5 simturi fundamentale iti sunt treze cand te afli in toiul unui cosmar lucid. Prin asta se explica faptul ca puteai vedea, auzi si simti. Partea nasoala e ca subconstientul tau joaca rolul principal in cosmarul lucid, de aceea nu poti controla niciun eveniment din vis. Paralizia se explica prin faptul ca, de fiecare data cand adormi, creierul tau iti paralizeaza automat aparatul locomotor pentru ca, daca nu ar face-o, te-ai misca in somn si te-ai putea rani. Deci e ceva normal si necesar. Chiar exista unii oameni carora acest mecanism de paralizie nu le functioneaza, si ajung sa fie legati de pat ca sa nu se omoare in somn! Cauza pentru care cosmarul apare nu o stiu eu exact, dar e probabil o tulburare de somn prin care ai tendinta sa iti deschizi ochii dupa ce ai intrat in faza REM a somnului. Apoi, e o chestiune de timp pana cand subconstientul tau isi face de cap. Sunt insa alte cosmaruri lucide si mai neplacute,unde ajungi sa visezi ca esti tarat de tot felul de demoni si torturat de ei, deci faptul ca tu ai fost apt sa te duci singur la baie sa te speli in vis e un lucru bun, zic eu: aveai oarecum control asupra subconstientului tau, ceea ce inseamna ca te adaptezi incet-ncet la acest tip de vise, si odata si odata vei ajunge sa preiei controlul asupra a ceea ce se intampla acolo. O alta dovada ca, visul tau a fost LUCID este felul in care stimulii exteriori (vocea de la televizor si lumina etc) afectau in mod direct ceea ce visai. Multumesc Domnului ca nu am trait niciodata o astfel de experienta, sunt prea tanara, dar m-am documentat de pe internet. :)))))) Sunt o gramada de surse de unde poti citi de cosmarurile si visele acestea lucide. Majoritatea insa sunt in engleza.


Citeaza mesajul

Afisare de la 1 la 3 din : 3 posturi